FLOATING JAKO FORMA RELAKSACJI PSYCHOFIZYCZNEJ

Dzień dobry,

nazywam się Anna Dziekońska, jestem lekarzem, związanym od 20 lat również z pracą w 3 dużych korporacjach, prowadzących badania kliniczne. Temu rodzajowi pracy nieodłącznie towarzyszy przewlekły stres, dodatkowo wymóg kreatywności, tzw. "wielozadaniowość” oraz konieczność podejmowania efektywnych decyzji. Szybkie działanie,      wiele godzin przed komputerem i często – brak możliwości, czy nawet umiejętności zrelaksowania się, powodują zespół przewlekłego zmęczenia, utratę energii i motywacji.

Chciałabym przekazać dobrą wiadomość o wciąż nowej w Polsce metodzie, a w zasadzie zabiegu, który jest wspaniałą formą szybkiej i bardzo efektywnej regeneracji psychofizycznej.

Czy słyszeli już Państwo o floatingu? Na czym polega ten w pełni naturalny, bardzo prosty zabieg?

Jest to sesja, rodzaj kąpieli, a właściwie niemal lewitacja - w pokoju z basenem, wypełnionym do około 26 centymetrów nasyconym roztworem mineralnym naturalnej soli z Morza Martwego oraz soli Epsom. Sól Epsom, zwana solą gorzką, to chemicznie: związek siarki i magnezu, czyli siedmiowodny siarczan magnezu. Mogą sobie Państwo wyobrazić, że przebywanie w takim środowisku umożliwia swobodne unoszenie się – lewitowanie powodujące całkowite odciążenie stawów i układu ruchu oraz osiągnięcie stanu głębokiej relaksacji psychicznej i fizycznej. Woda w basenie ma temperaturę ciała, zatem nie są dostarczane dodatkowe bodźce zakłócające dobrostan. W tym stanie zbliżonym do lewitacji mózg przez pierwsze minuty wprowadzony zostaje w stan dezorientacji próbując napinać różne grupy mięśniowe, a następnie oswaja się ze środowiskiem i rozpoczyna rozluźniać w pełni wszystkie grupy mięśni, stawów oraz powięzi, aby mogły się bardzo głęboko zrelaksować. Ciało przyjmuje w sposób naturalny dla siebie kształt, a mózg przechodzi kolejno w różne fazy błogiego odpoczynku. Wiele osób wykorzystuje sesję floatingową, jako formę i dobrą sposobność do medytacji. Pomieszczenie oświetlone jest delikatnym światłem; można korzystać z relaksującej muzyki w tle albo odbyć zabieg floatingowy w całości lub częściowo w ciszy. Solanka ma jedwabistą konsystencję, która nawilża skórę i regeneruje tkanki. Warto wspomnieć, że prototyp metody zaprojektował neurolog, dr John Lilly, już w latach 60-tych - w celu stworzenia przestrzeni ograniczonej stymulacji środowiskowej (R.E.S.T.). Terapia floatingowa jest obecnie bardzo popularna np. w Stanach Zjednoczonych i poparta licznymi badaniami klinicznymi oraz logiczną podbudową medyczną. Warto podkreślić,     że stan odprężenia i uczucie świeżości utrzymują się jeszcze przez następnych kilka dni. Godzinna sesja w mini-basenie floatacyjnym, to ekwiwalent kilku godzin snu oraz doskonała likwidacja objawów zmęczenia u osób korzystających z samolotów po zmianach stref czasowych z ang. „Jet lag”.

Mamy tu dwa podstawowe aspekty:

1. odciążenie narządu ruchu (zminimalizowanie siły działania grawitacji)

2. przezskórne (transdermalne) wchłanianie magnezu i siarki.

Korzyści fizjologiczne to: • odciążenie kręgosłupa, mięśni i stawów, • uwolnienie od ostrego i przewlekłego napięcia, • Poprawa samopoczucia poprzez produkcję przez mózg endorfin • poprawa koncentracji, kreatywności, produktywności • równoważenie nadmiernego pobudzenia, spowodowanego czynnikami środowiska • wyraźne zmniejszenie objawów przewlekłego bólu, np. migreny, • wspieranie procesów leczniczych (np. w obrębie kręgosłupa szyjnego) • obniżenie wysokiego ciśnienia krwi, zwolnienie tętna.

Drugim aspektem jest przezskórne wchłanianie soli magnezu, które stanowi potężne narzędzie w walce z niedoborem tego pierwiastka.

Przez ostatnie 30 lat o trzy czwarte zmniejszyła się zawartość magnezu w pożywieniu (!) Korzyści wiążą się z aplikacją terapeutyczną przez skórę oraz bezpośrednią absorpcją do komórek. Chcę podkreślić, że sole magnezu wchłaniane są znacznie bardziej efektywnie przezskórnie niż przy podaniu doustnym.

Efektem jest: • poprawa jakości snu, • ogólna relaksacja, • zmniejszenie bólu mięśni skurczów mięśniowych, • poprawa stanu skóry, • zwiększony poziom energii oraz poprawa nastroju. Wchłanianie magnezu przez skórę polega na tym, że substancja przechodzi przez zewnętrzne warstwy skóry, wnika do naczyń chłonnych i miejscowo do układu krwionośnego, a wkrótce potem jest obecna w krwioobiegu.

Gdzie znajdują się ośrodki floatingu? Istnieją w kilku miastach w Polsce – ja miałam np. okazję korzystania z LEWITARIUM, znajdującego się w warszawskiej Panoramie przy ul. Witosa, róg ulicy Czerniakowskiej. Zaletą tego miejsca jest floating w pokoju kąpielowym, dającym możliwość korzystania z sesji również osobom mającym skłonność do klaustrofobii.

Jeśli chcieliby Państwo uzyskać więcej informacji praktycznych o floatingu, jak również o ewentualnych przeciwwskazaniach do korzystania z tego typu terapii, zachęcam do kontaktu ze mną, najchętniej na adres mailowy: dziekonskaanna@gmail.com

Serdecznie dziękuję za uwagę.