Bóle stawów, mięśni oraz schorzenia kręgosłupa.

Dzień dobry,

nazywam się Anna Dziekońska, jestem lekarzem, związanym od 20 lat również z badaniami klinicznymi.

W nowym cyklu spotkań z floatingiem przybliżę Państwu korzyści, które daje naturalna terapia.

Tak się złożyło, że jestem także pacjentem, zmagającym się ze złożonym i poważnym schorzeniem narządu ruchu: 80-stopniową skoliozą kręgosłupa, która spowodowała powolne uszkodzenie i stan zapalny wielu stawów, w tym kolanowych. Pisząc o wciąż nowej w Polsce metodzie, a w zasadzie zabiegu, który umożliwia mi i wielu osobom cierpiącym na choroby narządu ruchu komfortowe funkcjonowanie bez bólu i przynosi wiele dodatkowych korzyści.

Na czym polega ten w pełni naturalny, bardzo prosty zabieg?

Jest to rodzaj kąpieli w pokoju z basenem, wypełnionym do około 26 centymetrów nasyconym roztworem mineralnym naturalnej soli z Morza Martwego oraz soli Epsom. Sól Epsom, zwana solą gorzką, to chemicznie: związek siarki i magnezu, czyli siedmiowodny siarczan magnezu.

Dostarczany do organizmu podczas sesji floatingu magnez szybko rozluźnia mięśnie, likwiduje przykurcze i opuchlizny. Jest to ważne, gdyż większość kontuzji nie ma charakteru kontaktowego, ale wynika z przeciążenia.

Floating skutecznie i szybko łagodzi skutki takich urazów pozwalając na szybszy powrót do formy. Używana do floatingu sól Epsom to siarczan magnezu, który absorbując się przez skórę przyśpiesza wypłukiwanie kwasu mlekowego z mięśni, a co za tym idzie likwiduje zakwasy. Ponadto podczas sesji floatingu mózg emituje fale theta, co sprzyja wzmożonemu wyrzutowi endorfin, endogennych opioidów, które poza tym, że hamują odczuwanie lęku i poprawiają nastrój, to nazywane są również „naturalną morfiną”, uśmierzają bowiem odczuwanie bólu. Mogą sobie Państwo wyobrazić, że przebywanie w takim środowisku umożliwia swobodne unoszenie się – lewitowanie powodujące całkowite odciążenie stawów i układu ruchu oraz osiągnięcie stanu głębokiej relaksacji psychicznej i fizycznej. Woda w basenie ma temperaturę ciała, zatem nie są dostarczane dodatkowe bodźce zakłócające dobrostan. Pomieszczenie oświetlone jest delikatnym światłem; można korzystać z relaksującej muzyki w tle albo odbyć zabieg floatingowy w całości lub częściowo w ciszy. Solanka ma jedwabistą konsystencję, która nawilża skórę i regeneruje tkanki.

Warto wspomnieć, że prototyp metody zaprojektował neurolog, dr John Lilly, już w latach 60-tych - w celu stworzenia przestrzeni ograniczonej stymulacji środowiskowej (R.E.S.T.). Terapia floatingowa jest obecnie bardzo popularna np. w Stanach Zjednoczonych i poparta licznymi badaniami klinicznymi oraz logiczną podbudową medyczną.

Mamy tu zatem dwa podstawowe aspekty:

1. odciążenie narządu ruchu (zminimalizowanie siły działania grawitacji)

2. przezskórne (transdermalne) wchłanianie magnezu.

Korzyści fizjologiczne to:

• odciążenie kręgosłupa, mięśni i stawów,

• uwolnienie od ostrego i przewlekłego napięcia,

• przyspieszenie leczenia stawów, rwy kulszowej, lumbago, naciągniętych mięśni i skręceń,

• wyraźne zmniejszenie objawów przewlekłego bólu, np. migreny,

• wspieranie procesów leczniczych (np. w obrębie kręgosłupa szyjnego, złamania kości itp.),

• obniżenie wysokiego ciśnienia krwi, zwolnienie tętna.

Drugim aspektem jest przezskórne wchłanianie soli magnezu, które stanowi potężne narzędzie w walce z niedoborem tego pierwiastka.

Przez ostatnie 30 lat o trzy czwarte zmniejszyła się zawartość magnezu w pożywieniu (!) Korzyści wiążą się z aplikacją terapeutyczną przez skórę oraz bezpośrednią absorpcją do komórek.

Efektem jest:

• poprawa jakości snu,

• zmniejszenie bólu mięśni skurczów mięśniowych,

• poprawa stanu skóry,

• relaksacja,

• zwiększony poziom energii oraz poprawa nastroju.

Wchłanianie magnezu przez skórę polega na tym, że substancja przechodzi przez zewnętrzne warstwy skóry, wnika do naczyń chłonnych i miejscowo do układu krwionośnego, a wkrótce potem jest obecna w krwioobiegu.

Gdzie znajdują się ośrodki floatingu?

Istnieją w kilku miastach w Polsce – ja miałam np. okazję korzystania z LEWITARIUM, znajdującego się w warszawskim CH. PANORAMA przy al. Witosa, róg ulicy Czerniakowskiej.

Zaletą tego miejsca jest floating w pokoju kąpielowym, dający możliwość korzystania z sesji również osobom mającym skłonność do klaustrofobii. Sukcesywne korzystanie z kolejnych zabiegów, wskutek omówionych przeze mnie korzyści, usuwa lub znacząco redukuje objawy bólowe i stan zapalny. Jeśli chcieliby Państwo uzyskać więcej informacji praktycznych i skorzystać z mojego doświadczenia wielomiesięcznej kuracji floatingu, jak również o ewentualnych przeciwwskazaniach do korzystania z tego typu terapii, zachęcam do kontaktu ze mną, najchętniej na adres mailowy dziekonskaanna@gmail.com.