Kontuzja jest koszmarem dla sportowca, zarówno zawodowego, jak i amatora trenującego dla własnego zdrowia. Nawet niewielki uraz potrafi skutecznie utrudnić treningi, a poważniejszy uszczerbek może skończyć się wielomiesięcznym, a nawet całkowitym wyeliminowaniem ze sportowego życia. Niekiedy jedynym ratunkiem okazuje się długotrwała i kosztowna rehabilitacja.Najlepszym sposobem leczenia jest zapobieganie!Odpowiednia rozgrzewka, przystosowanie odzieży (np. obuwia) do panujących warunków oraz przestrzeganie ogólnych zasad bezpieczeństwa, to kluczowe elementy zapobiegania kontuzjom. Niemniej ważne jest pozwolić ciału na skuteczną i szybką regenerację. Najlepszy sposobem na powrót do formy jestR.E.S.T lub Restricted Environmental Stimulation Therapy, czyli Terapia Ograniczonej Stymulacji Środowiskowej, sensoryczna terapia deprywacyjna.

Ważnym i stałym elementem dbania o formę jest unoszenie się w całkowitej ciemności i ciszy w swoim własnym prywatnym pokoiku flotacyjnym. Brady ma takie urządzenie w swoim domu w Bostonie. Nic dziwnego, że rozgrywający znany jest nie tylko z wygranej na boisku, ale podąża również za najnowszymi trendami dbałości o zdrowie. R.E.S.T - Restricted Environmental Stimulation Therapy – Terapia Ograniczonej Stymulacji Środowiskowej, sensoryczna terapia deprywacyjna lub obecnie używana nazwa : flotacja jest znanym panaceum na wiele problemów fizycznych i psychicznych, w tym bóle mięśni, urazy sportowe, niepokój, depresję, zaburzenia snu, PTSD (Zespół Stresu Pourazowego) i inne. Zwolennicy twierdzą, że jest najlepszym regulatorem nastroju, wywołującym głęboki stan medytacyjny, który zmniejsza poziom kortyzolu i stymuluje uwalnianie endorfin. Niegdyś praktyka popularna tylko wśród hippisów i artystów (John Lennon podobno uwolnił się z uzależnienia od heroiny korzystając z pomocy z 1,5-godzinnych seansów flotacyjnych) zyskuje szacunek i zastosowanie w szerszych kręgach. W ciągu ostatnich kilku lat, gdy „wellness” stało się nurtem coraz bardziej priorytetowym, liczba ośrodków floatingu znacząco wzrosła, aby zaspokoić obecny popyt. Liczące sobie już rok centrum „Floating Lotus” na Manhattanie organizuje od 10 do 12 sesji dziennie, czyli około 70 w tygodniu.

Chcąc poznać korzyści z floatingu, udałam się do centrum unikalnej terapii Accu-Float, zaledwie 2 miesiące po porodzie. Ciało szczególnie potrzebuje opieki, kiedy właśnie wydało na świat bliżnięta. Oto 8 rzeczy, których się nauczyłam: Pełna prywatność „Floating Lotus” oferuje pakiet z prysznicem i przestronną wanną: 275 x 183 cm. Mamy całkowitą prywatność i mnóstwo miejsca, które jest czymś cennym biorąc pod uwagę fakt, że sesja odbywa się nago. Stan medytacji Jestem bardziej zwolenniczką tanecznych treningów kardio niż wielbicielką jogi, a jednak doświadczenie floatingu pozwoliło mi na głęboki relaks, prowadzący bezpośrednio do stanu medytacyjnego. Na początku wzięłam ciepły prysznic, aby oczyścić ciało, a następnie zanurzyłam się w wodzie ogrzanej do temperatury mojej skóry, czyli około 36, 6 C. Zmieniałam pozycję ciała przez dobre 15 minut, w końcu osiągnęłam stan spokoju i równowagi. Mój umysł oczyścił się ze ”zgiełku myśli”, miałam chwile błogiej nicości, coś, czego nie doświadczyłam wcześniej, podczas moich własnych prób medytacji. Impuls kreatywności Właściciele ośrodka w Oregan, „Float On”, przyznawali zniżki na pakiety dla artystów w zamian za dzieła sztuki inspirowane floatingiem. Floating poprawia koncentrację i umiejętność rozwiązywania problemów. Podczas mojej własnej sesji, udało mi się znaleźć idealny tytuł dla opowiadania i dobrać odpowiednie słowa do wyrażenia historii. Podczas gdy jesteśmy bombardowani nieskończonymi impulsami rozpraszającymi myśli, doświadczenie floatingu umożliwia skupienie. Przeprowadzone badania potwierdzają korzyści z floatingu Wiele faktów jest jeszcze niepotwierdzonych, ale z pewnością floating wpływa pozytywnie na aktywność mózgu.

Według artykułu magazynu „Time”, w badaniu fMRi (funkcjonalny rezonans magnetyczny) prowadzonym przez dr Justin Feinstein, dyrektor Kliniki Floatingu i Centrum Badań w Instytucie Badań Mózgu Laureate’a w Tulsa, Oklahoma, 90- minutowe sesje floatingu działają na mózg poprzez wyłączenie ciała migdałowatego – jest to obszar mózgu, który wyzwala reakcję walki lub ucieczki. Obniżenie poziomu lęku jest podobne do wpływu leku Atalin, wydawanego na receptę. „Po jednej z moich sesji floatingu, czułem się ożywiony i byłem w lekko euforycznym stanie. Mój nastrój zdecydowanie się poprawił. Takie samopoczucie nasila się w miarę korzystania z kolejnych sesji”, mówi jeden z partnerów „Floating Lotus”, Joel Granik, "Niedawno brałem sesje floatingu przez cały miesiąc,codziennie i odczułem głęboki wpływ na mój organizm. Jedną z korzyści, która naprawdę mnie zaskoczyła to pojawiające się przez cały kolejny dzień wspomnienie doświadczenia floatingu, gdy nadal odczuwałem ten stan unoszenia. To wspomnienie relaksowało mnie, przynosząc natychmiastowe uczucie spokoju."

Siarczan magnezu jest lekarstwem na wszystko

W większości przypadków floatingu jest to 10% roztwór soli Epsom o stężeniu dwukrotnie większym od roztworu Morza Martwego, który pozwala organizmowi swobodnie się unosić i przynosi nieocenione korzyści, działając przeciwzapalnie. Miałam 2,5-miesięczną, zagojoną już prawie bliznę po cięciu cesarskim, jednak nadal widać było znaczną opuchliznę wzdłuż jej granic; obserwowałam wyraźne zmniejszenie obrzęku już po jednej sesji. Moja skóra była również jedwabiście gładka. Zmiany zapalne są spowodowane przez niedobór magnezu, który jest uzupełniany podczas floatingu.

Sportowcy kochają floating

Oprócz Brady, złoci medaliści Carl Lewis i Ali Reisman i mistrz NBA Steph Curry uwielbiają i stosują floating dla regeneracji mięśni. Stan medytacyjny wpływa na techniki wizualizacji, które pomagają zwiększyć poziom wydajności.

Nie jest konieczna całkowita deprywacja sensoryczna

„Floating Lotus” umożliwia utrzymanie przyciemnionego światła podczas sesji, jeśli kient preferuje taką opcję. Ośrodek jest również wyposażony w technologię podczerwieni o działaniu odmładzającym. Większość klientów wybiera jednak całkowitą ciemność. Uwaga Joel: "Dziewięćdziesiąt dziewięć procent naszych klientów lewituje przy wyłączonym świetle". Jeśli czas pozwoli, wypróbuj Accufloat Po spędzeniu godziny w pokoiku flotacyjnym, idealnym etapem przejściowym może być krótka sesja akupunktury. „Byłem wprowadzony w stan medytacyjny, podczas gdy igły do akupunktury i lampy podczerwieni zostały wykorzystane dla osiągnięcia pełnego relaksu.” wyjaśnia Granik, "Ciepło podczerwieni działa detoksykacyjnie na organizm. Wnika do wnętrza ciała i „wyciąga” toksyny. Odtruwa organizm z leków, toksyn środowiskowych, a nawet toksyn wytwarzanych przez sam organizm. Celem jest wyprowadzenie toksyn na powierzchnię, aby można je było skutecznie zmyć.”

Bea McMonagle,

Współpracownik

Opinie własne współpracowników Forbes Dzięki uprzejmości Floating Lotus

Oryginalny tekst artykułu w linku: http://www.forbes.com/sites/beamcmonagle/2017/01/31/8-things-to-know-about-tom-bradys-favorite-self-care-ritual-floatation-therapy/#2a8b56791002